Hlavní navigace

Node5 chce být odrazovým můstkem startupů do světa

27. 7. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Český trh je malý a každý startup zaměřený globálně musí jednou odejít. Cílem Node5 je vybavit jej na tu cestu co nejlépe: poskytnout mu možnost ověřit prototyp u nás, a připravit startup na všechny běžné otázky investorů.

Node5 je společný pracovní prostor v Radlické ulici na pražském Smíchově, otevřený letos v květnu. Není zařízen architektem, dojmem se blíží spíše k nezávislému rockovému klubu. V provozu bylo dosud 265 m²; další přilehlé prostory se právě otevírají.

Node5 založili Lukáš HudečekPetr Ocásek. (Předtím tu chtěli otevřít pobočku TechHub.) Lukáš říká, že něco podobnému mu u nás chybělo: „Měl jsem dříve několik firem, a všechny selhaly a nasekaly jen dluhy. Potom jsem viděl, jak funguje podpora podnikatelů v zahraničí, a říkal jsem si — kdybych já měl před sedmi lety takovou podporu, daleko dříve bych zjistil, že jsem pracoval na kravinách, a neutápěl bych v nich další peníze.“

Lukáš Hudeček

Lukáš Hudeček

„Když jdeš na finančák, a oni vidí, že nevyděláváš peníze, měl by tě kontaktovat nějaký poradce a říct: Vypadá to, že máš náklady, nevyděláváš peníze, máš problém? Potřebuješ poradit? — To u nás vůbec není. Proto vzniklo Node5.“

Lukáš s Petrem chtějí, aby v Node5 pracovaly týmy různorodé a pestré, ale přesto se Node5 zaměřuje výhradně na projekty ICT, anebo alespoň na takové projekty, pro které je využití ICT konkurenční výhodou. Člověk z jiného oboru „by si v naší komunitě o ničem nepokecal“, zdůvodňuje Lukáš. „Není tu x týmů, je tu jeden velký tým, který řeší x různých problémů. Opravdu si mezi sebou pomáhají. Proto je důležité rozrůznění: jedni jsou experti na marketing, druzí jsou hardcore programátoři, další mohou být třeba dobrými designéry…“

Node5 není co‑working pro kohokoli, kdo si zaplatí

Kdo chce pracovat v Node5, musí projít pohovorem. „Nechceme tu mít ‚děti bohatých rodičů‘. Nemůžeš si zaplatit členství a pak sem chodit hrát hry. Chceme, aby tu všichni makali,“ říká Lukáš. „To všeobecné nadšení tu na tebe působí: makáš, protože ostatní makaj taky.“

Petr Ocásek na Czech Internet Forum 2011

Petr Ocásek na Czech Internet Forum 2011

Node5 je jen pro startupy. Kdokoli jiný projde pohovorem jen tehdy, jestliže jeho dovednosti potřebuje některý zde pracující startup.

I když Node5 pořádá tříměsíční akcelerátory — od srpna se rozbíhá Summer of Startups — práce týmů v Node5 není omezena na tři měsíce a nové projekty se mohou hlásit celoročně.

Slibnému projektu, který nemá peníze, se může nájem odpustit: „S nájmem ti pomůžeme, pokud budeš ukazovat výsledky a že se posouváš. Vrátíš nám to, až začneš vydělávat,“ prohlašuje Lukáš Hudeček.

„Snažíme se týmy naučit, aby za námi přišly, když se zaseknou na nějakém problému. Buď seženeme člověka, který jim pomůže, nebo se jim pokusíme pomoct sami.“ Node5 připravuje vzdělávací programy a dojednává porady od „superstars“ z různých oborů, včetně marketingu a práva. Může poskytnout také služby účetní a recepce.

Zaměření ven, do zahraničí

„Snažíme se spojovat startupy s mentory zvenku. Mentor třeba z Anglie takových pitchů vidí měsíčně sto, dvě stě, někdy i pět set. Dokáže proto posoudit, jestli to, co děláš, dává smysl, a jestli se výrazně odlišuješ. Startupy musí odpovídat v podstatě pořád na stejné otázky. A tím se zlepšují. Když ti deset investorů položí stejnou otázku, a ty ji nezaimplementuješ, tak jseš asi divnej.“

„Snažíme se proto se startupy obsáhnout aspoň 90 procent odpovědí na všechny otázky, které investoři běžně mají. To je lépe vybaví na odjezd třeba do Států, kde s nimi už nikdo nebude chtít řešit to nejběžnější.“

Chtěli by přilákat také zahraniční startupy, hlavně z východu: z Ukrajiny, z Rumunska. „Když tu bude tým, který mluví jen anglicky, je to úžasné pro všechny ostatní, protože ti se pak musí přizpůsobit.“ A kromě toho s sebou zahraniční týmy přivezou napojení na své země. „Z toho budeme moci těžit i my, komunita u nás,“ je přesvědčen Lukáš. „Pomůže to těm, kteří by svým projektem chtěli proniknout na velké východní trhy.“

V Node5

V Node5

Kdo Node5 platí?

„Provoz jsme dotovali ze svého, ale nyní máme dva investory,“ říká Lukáš Hudeček. „Doufáme, že si Node5 bude jednou vydělávat sám na sebe, ale není to byznys, ze kterého někdy budou jachty nebo ferrari…“

Do Node5 se snaží přivést nové, ještě neznámé andělské investory — „obyčejné chlápky“, kteří mají třeba jen několik set tisíc a chtějí startupům pomáhat také radou a zkušeností; kteří do nich vloží nejen peníze, ale i svůj čas, „protože jim to dává smysl“. Nemají to být „typičtí investoři, kteří se jen podívají na byznys plán“, dají nějaké peníze výměnou za podíl, ale „reálně pro tebe neudělají nic“.

Node5 chce mít vlastní ‚mini‘ seed fond. Cílem je složit od různých soukromých osob asi šest milionů korun a rozdělit je zhruba mezi deset startupů. Až se fond vyčerpá, začnou skládat nový.

Tipy C

Další akcelerátor na počátku roku 2013

„Uděláme ho společně s Czech ICT Alliance v prvním čtvrtletí 2013. ICT Alliance zaplatí za kanceláře, za lidi, kteří se budou o běh akcelerátoru starat, za akce jako ‚demo day‘. Komerční investoři vloží peníze do startupů: dvanáct tisíc euro na tým, a to za 4 – 8% podíl.“

Hrozně moc bych tu chtěl jednou sedět jako všichni ostatní, využívat zázemí a možností Node5, a řešit si nějaký svůj projekt, který bude víc normální a nebude jen ‚prodávat krumpáče startupům‘,“ dodává Lukáš Hudeček.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).