Přepnout na plnou verzi

Lupa.cz

Názory k článku Evropský roaming 2.0

Přidat názor
taz - neregistrovaný 7. 5. 2012 7:25

Potřebné ano, účelné ne.

Celé to působí stylem aby se koza nažrala a vlk zůstal celý. Prakticky s Českou sim kartou v zahraničí používám služby těch samých firem co v čechách, ale ceny jsou několikanásobně vyšší.

Fido - neregistrovaný 7. 5. 2012 14:43

Re: Potřebné ano, účelné ne.

A naopak. S místní (tedy zahraniční) sim kartou opět použijete služby těch samých firem ale o poznání levněji než v ČR.

ViR 10. 5. 2012 2:00

Re: Potřebné ano, účelné ne.

Pane kolego, nejde o tytéž firmy. Jsou to různé subjekty, byť majetkově a sem tam i personálně propojené. Ale je to asi tak, jako kdybyste tvrdil, že vyspat se s kteroukoli ze sester nebo s jejich matkou je vlastně jedno a to samé ;-)

ondra.novacisko.cz - neregistrovaný 7. 5. 2012 7:42

Zase se tu pokřivuje trh

Asi se budu opakovat, když budu tvrdit, že veškeré regulace pokřivují trh. Ale to je jako házet perly sviním. Přitom paradoxně dneska vychází bleskovka o tom, jak skype likviduje výnosy za SMS. Tak co vlastně chceme?

Uvědomuje si vůbec regulátor, že regulací zabíjí nízkonákladové služby a společnosti? Že tím vlastně udržuje vládu gigantů? Kde je ten blázen, který ještě do zahraničí volá přes "velkého operátora?". Od čeho je skype, od čeho jsou voip? Já, který kupuju dva roky staré modely telefonů překvapivě objevuju podporu voip v nich, přímo zaintegrovanou v operačním systému? Tak proč to vlastně EU dělá? A proč sem do diskuze bude psát zase kdejaký vypatlanec a obhajovat regulace s tím, že jemu se zdají ceny drahé?

Máte rádi své velké operátory? Tak je regulujte! Oni se rádi přizpůsobí, zatímco ti malí, ti na to dojedou.

x - neregistrovaný 7. 5. 2012 8:04

Re: Zase se tu pokřivuje trh

Proc by na to ti mali meli dojet, kdyz prevazne maji o rad nizsi ceny? Reguluje se proto, ze naprosto evidentne nefunguje trh. Napr data v roamingu - to je neskutecna pitomost.

ondra.novacisko.cz - neregistrovaný 7. 5. 2012 8:10

Re: Zase se tu pokřivuje trh

Jenže po regulaci už nebudou mít o řád nižší ceny a přijdou tak o zákazníky, protože používání voip přináší určité malé náklady v podobě komplikací, nebo kvality přenosu. A pro někoho mohou být tyto komplikace tak problematické, že radši zaplatí velkému operátorovi regulovanou cenu. Tím jsou vlastně ti malí poškozovány. Nebo si myslíte, že po zavedení regulace udrží ti malí opět o řád nižší ceny?

Ondřej Bouda - neregistrovaný 7. 5. 2012 8:41

Re: Zase se tu pokřivuje trh

Aha. Jinými slovy tvrdíte, že když se operátoři dohodnou na vysokých cenách, je to pro malou část zákazníků výhodnější, než když se jejich ceny začnou blížit cenám konkurenčním... V tom případě jsem pro regulaci (ať má lepší ceny co nejvíc zákazníků).

Mimochodem - myslíte, že bez regulace by ti operátoři dávali cenu za data takovou, aby se Vám vyplatilo je obcházet pomocí VoIP? Nebuďte naivní :)

ondra.novacisko.cz - neregistrovaný 7. 5. 2012 8:49

Re: Zase se tu pokřivuje trh

Nevím, jak by to bylo bez regulace, ale vím naprosto jistě, že jakákoliv regulace jen pokřivuje trh a vlastně nefunguje.

Před desítkou let byste si nezavolal mobilem do zahraničí vůbec. Trh je možná pomalejší, než evropské regulace, ale zase by zde byla větší konkurence, a cena vstupu do odvětví by nebyla tak vysoká. Nehledě na to, že nikdo nemá morální právo diktovat soukromým subjektům za jakou cenu mají poskytovat služby. Jen si představte, že byste si zařídil telefoní společnost a přišel za vámi úředník a řekl: "tak a protože jsi úspěšný a díky tomu jsi se stal velký, odteď budeš prodávat služby levněji, z moci státu ti to nařizuju". A protože budete muset, začnete šetřit, vyhodíte polovinu lidí, zhoršíte služby, zjednodušíte nabídku, snížíte pestrost služeb, budete nabízet základní kvalitu služeb, aby se Vám to vyplatilo. Zákazník sice bude nadávat na kvalitu, bude Vás podezírat z kartelu s jinými operátory (přestože jim ceny nařizuje stát), bude plivat na Vás, ale zřejmě bude šťastnej, že má levnější ceny.

Existuje jedno přísloví. S jídlem roste chuť, a ideální cena pro zákazníky je nulová. Pokud chce evropský regulátor zničit mobilní telefonování, je na nejlepší cestě.

ivoszz - neregistrovaný 7. 5. 2012 10:32

Re: Zase se tu pokřivuje trh

Miluji tyhle rychlokvašené liberály, co vykřikují kolem dokola že jakákoliv regulace je špatná a křiví trh. Regulace tady funguje už tisíce let a v učebnicích dějepisu lze snadno dohledat kam to vede, pokud vůbec neexistuje. Samozřejmě, že je potřeba ji vážit na lékárnických vahách a její přemíra je stejně škodlivá jako nedostatek.

Jak by se vám asi líbilo, kdybych Vás doma navštívil, v klidu a beztrestně si vzal co potřebuji a zase odešel. Protože zákony jsou také regulace. A jak to vypadá, pokud je nejste schopen vynutit, můžete vidět ve zprávách z Afriky. Nebo přeneseně na českém komunikačním trhu. Že teď telco trh funguje dobře třeba v USA? Kdoví jak by vypadal, kdyby nedošlo k rozdělení AT&T.

ondra.novacisko.cz - neregistrovaný 7. 5. 2012 10:43

Re: Zase se tu pokřivuje trh

"Jak by se vám asi líbilo, kdybych Vás doma navštívil, v klidu a beztrestně si vzal co potřebuji a zase odešel"

Doporučuju si nejprve něco o liberalismu přečíst, než začnete plácat takové hlouposti. Vypadá to fakt trapně.

další
Přidat nový názor Přepnout na plnou verzi